PARAGRAFLAR I: TÜRKİYELİLİK - TÜRKLÜK


Anadolu; Sibir düzlüklerinden Rumeli’ye kadar uzayan geniş Türklük coğrafyasının bir parçasıdır. Batıya doğru yürüyüşümüz esnasında kurduğumuz devletimizin bin yıldır omurgasını oluşturmaktadır. Biz bu topraklarda târih öncesinden itibaren pek çok kültürün harmanlanmasıyla oluşmuş bir kadim Anadoluluk üzerine Türk mührünü vurarak özgün bir Müslüman Türk Medeniyeti, bir Türkiye inşâ ettik ve bu eserimizle mağruruz.

 

Bununla birlikte Rumeli de, özellikle Osmanlı hâkimiyetinin sağlanmasıyla beraber, devletimizin çekirdeğini meydana getiren bir coğrafya olmuştur. Anadolu gibi bir Türk yurdudur ve buradan çekilişimizin öyküsü pek acıklı pek iç yakan bir öyküdür. Rumeli’de yaşadığımız felâketin acısıyla, milyonlarca kilometrekarelik imparatorluk coğrafyasının ve 600 yıllık kazanımların bir anda elden yitip gitmesinin yarattığı dehşet içinde sıkışıp kaldığımız Anadolu’yu Türklük ülküsünün, sınırlarının çok ötesinde ve üstünde anlamlar yükleyerek sâhiplendik.

 

Tekrar başa dönelim: Anadolu; Sibir düzlüklerinden Rumeli’ye kadar uzayan geniş Türklük coğrafyasının bir parçasıdır. O ne kadar kıymetliyse Rumeli de o kadar kıymetlidir, Kerkük de kıymetlidir, Horasan da kıymetlidir, Türkistan da kıymetlidir.  Ne demişti şehit Turancı şâir Mağcan Cumabay:

 

“Türkistan iki dünya eşiğidir;

Türkistan er Türk’ün beşiğidir…”

 

Aynı şâir; boy, konat, devlet, toprak, sınır tanımadan Çanakkale’de savaşan kardeşlerine:

 

“Uzakta ağır azap çeken kardeşim!

Kurumuş lâle gibi çöken kardeşim!

Etrafını sarmış düşman ortasında

Göl kılıp gözyaşını döken kardeşim!”

 

 

Diye seslenirken kan kardeşliğinin, dil kardeşliğinin, ülkü ve gönül kardeşliğinin bütün yapay, siyâsî sınırlandırmalardan üstün olduğunu göstermemiş midir? Biz Anadoluluyuz, Türkiyeliyiz veya Rumeliliyiz. Kimimizin yüzünü Kerkük’te aydınlatır güneş, kimimiz Çamlıbel’de Köroğlu’nu tanır, kimimiz Çandıbil’de Goroğlu’nu bilir; fakat Anadolulu, Türkiyeli olmaktan önce ve hepsinden önemlisi Türk’üz. Bütün sınırlardan ve toprak taassuplarından vâreste bir milletiz.

 

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !